Yapay Zekaların Durumu Ne Olacak

Yapay Zekaların Durumu Ne Olacak

Bu konuşmacılardan ilk olarak Stephen Hawking yapmış olduğu açıklamalarla birlikte konuyla olan ilgili endişelerine vurgulayarak yapay zekânın bu denli gelişmesi oldukça tehlikeli sonuçlar doğuracağını söylemişi. Tesla ’nın kurucusu olan Elon Musk da Hawking ’in dediklerine katılarak aynı düşünceleri paylaştığını belirtti. Apple bünyesi altında eski kuruculardan bir tanesi olan Stewe Wozniak ’ın dile getirmiş olduğu açıklama ise diğerlerine nazaran çok daha farklıydı.

Stewe Wozniak ’ın gerçekleştirmiş olduğu teze göre yapay zekâ süreci oldukça büyük bir gelişme gösterecek beraberinde ise robotlar insanların doğa üzerinde yeri olduğunu ve robotların insanlara ihtiyaç duyduğunu algılayacak; Böylece insanların kendilerini tasarladıklarını anlayacaklar. Fakat en nihayetinde robotlar üstün gelecekleriyle birlikte insanların robotların evcil hayvanlarına dönüşüm gerçekleştirebilecek. Ortaya çıkarılan bu yapay zekânın bu sürece kadar gelişebilmesi için neredeyse uzun yıllar gerekiyor.

Texas sınırları içerisinde düzenlenen Freescale Technology  forumun da konuşmacılık yapan Wozniak, Bu zamandan yıllar öncesinde tekrardan aynı sözleri ifade etmiş beraberinde makinelerin de çok daha fazla gelişmesinin insanlık adına sorun olabileceği dile getirilmişti. Konuşmacıların bu açıklamalar içerisinde hangilerin doğru çıkacağı zamanla karşımıza çıkacak.

Leave a reply